neděle 22. listopadu 2015

Rýžový koláč

Pořád přemýšlím nad moučníky, kde by nemusel být tuk, vejce ani cukr. A přitom by chutnal skvěle :-) Jak se zdá není to nereálné. V koláči, který vám chci představit, se mixují celá zrna. Ušetříme tím za mouku, nepomletá zrna nežluknou a navíc je to poměrně rychlá záležitost.  

Na koláč potřebuji:
  • 300 g kulatozrnné rýže
  • 100 g jáhel
  • 500 ml ovesného mléka
  • lžička skořice
  • 100 g kokosu + na podsypání formy
  • 100 g rozinek
  • 100 g vlašských ořechů + na ozdobu
  • rýžový sirup
Rýži a jáhly namočíme na 12 hodin. Vodu jednou vyměníme. Poté vodu slijeme a obilniny dáme do mixéru (ideální je blender), zalijeme ovesným mlékem a přidáme kokos, rozinky, vlašské ořechy a rozmixujeme. Těsto by mělo být co nejvíc hladké. Osladíme rýžovým sirupem dle chuti a vlijeme do vymazané a kokosem vysypané formy. Vrch ozdobíme ořechy. Pečeme ve vyhřáté troubě na 180°C 40 minut.



Koláč slavil doma úspěch. Doufám, že potěší i vás.

Mějte se krásně.
Vaše M.

středa 18. listopadu 2015

Modlitba

Pomodleme se ( a je jedno k jakému bohu, důležitá je myšlenka) 

za smrt nevinných lidí, 


za opuštěné a bezbranné děti, 


za budoucnost našich dětí, 


za záchranu pralesů a života v nich, 


za přírodu, 


za ZEMI. 


Bulgurový salát s polníčkem

Oknem fouká do stavení. 
"Přišla jsem k vám pro krmení, 
venku už nic neroste. 

Pomozte mi, pomozte!"

Je vám říkanka povědomá? Je z knížky Jak zvířátka našla domov (Dagmar Hilarová). Se zvířátky to dopadlo nakonec dobře. Našli chaloupku a dědeček s babičkou je vzali dovnitř a postarali se o ně.
Ale není úplně pravda, že nic neroste, pokud jste zaseli v srpnu polníček, tak si právě teď užíváte sklizně.
Polníček je odolný salát a lze ho sklízet i v zimě. Ve velkých mrazech je lepší polníček na záhoně zakrýt, aby nezastavil růst. Obsahuje hodně vitamínu C, železa, hořčíku, draslíku, vápníku a samozřejmě kyseliny listové. Polníček nijak tepelně neupravujeme a je ideální do směsi salátů nebo teplých salátů s obilninami, brambory a zeleninou. Připravila jsem pro vás bulgurový salát s polníčkem.

Na salát potřebuji:
  • 250 g bulguru
  • polníček
  • mladou pampelišku list
  • petrželku kudrnku
  • sůl, pepř, mletý koriandr
  • olivový olej
  • dýňová semínka
  • čerstvou majoránku

Uvařím si bulgur (bulgur dám do hrnce a zaliji vodou, cca 2 cm nad bulgur, osolím, vařím bez míchání do vypaření vody). Do bulguru přidám olivový olej, čerstvě mletý pepř a koriandr. Vmíchám umytý polníček, pampeliškový list a dýňové semínka. Ochutím čerstvou majoránkou. Pokud jste pěstovali majoránku doma nebo na zahradě víte, že chuť čerstvé je nesrovnatelně lepší než sušené drti z obchodu. Majoránka je jednoletá bylina a lze ji pěstovat i doma za oknem. 



Mějte se krásně.

Vaše M.

středa 4. listopadu 2015

Petrželový krém

Tak ano, opravdu ho máme, máme doma Kámen. Teda má jen pár milimetrů, dalo by se mu říkat kamínek, ale za to zlobení je to prostě Kámen. A kde že je? Usídlil se v močovém měchýři a zlobí a zlobí, už nějaký půlrok. Rozhodli jsme se nedat mu šanci a ještě mu to trochu znepříjemnit, přejdeme tedy na čistě veganskou bezlepkovou stravu. Doufáme, že v tak zdravém těle se prostě držet nemůže. Je to pro mě výzva. Tak striktně jsem dlouho nevařila. Držte nám palce. Jedeme dál ...

Starší trpaslík má stále problém s polévkami (a jídly), kde jsou velké kusy zeleniny. Nejlepším řešením je z polévky vytvořit krém. Takové hladké polévce s dýňovými semínky, které miluje, se nedá odolat. 

Na petrželový krém potřebuji:
  • 4 petržele
  • 100 g jáhel
  • cibulku
  • česnek (pro děti vynechat)
  • zeleninový vývar (1,5 l)
  • sůl, pepř, bobkový list, nové koření (4 kuličky)
Opražím si cibulku s česnekem (vše nakrájené na kostky), přidám koření, nakrájenou petržel a spařené jáhly. Chvíli opékám. Zaliji zeleninovým vývarem, osolím a vařím do změknutí jáhel. Na závěr rozmixuji a při podávání posypu dýňovými semínky.





Mějte se krásně.
Vaše M.

úterý 20. října 2015

Domácí bylinková hořčice


Nechala jsem si od výborné Dany Škvor udělat návrh zahrady podle feng shui. Máme zahradu a pozemek na stavbu ve tvaru dlouhé nudle a zatím jsem jela podle plánu: osázím okraje, na začátek bylinky a záhonky a vzadu sad. Pořád to nebylo ono, zahrada se zelená, keře začínají plodit, ale chybí tam nějaké zázemí. Místo, kde se dá posedět, uvolnit se, užít si krásné okolí. 

Paní Dana nám udělala návrh ve vlnách, keře a záhonky vytváří vlny a končí srdcem. Navrhla nám místo pro ohniště, houpačku pro děti i dospělé, mužský koutek (dřevo, totem), dětský koutek, vodní prvek. Začala jsem ohněm a přesadila jsem keře do prvních oblouků. A světe div se, naráz je místo, kam si lidé intuitivně sedají, odpočívají, klábosí. 
Oheň je příjemný (hlavně teď na podzim) a děti ho milují. Už to není jen sprint s motykou a chvilky poflakování s dětmi na dece. Ne, je kde se usadit a vychutnat si poslední sluníčko. Těším se na další přetváření a pocity z nových tvarů. :-)


Koupila jsem si od skvělého Pana Pekaře (opobchod) černé semínka hořčice. Vrhla jsem se na domácí hořčici a bylinky v ní nesmí chybět.

Na hořčici si nachystám:
  • hořčičné semínko bílé 75 g
  • hořčičné smínko černé 75 g
  • jablečný ocet 500 ml
  • dvě lžíce medu
  • velkou lžíci sušeného rozmarýnu
  • lžíci sušeného estragonu


Ocet svařím s bylinkami a nechám vychladnout na odhadem 40 stupňů. Přidám hořčičné semínka a med. Rozmíchám a nechám do druhého dne v lednici. Vyndám z lednice a rozmixuji (nejlépe blendrem). Hořčice je pikantní, ale ne nějak extrémně. Časem zjemní. Pokud vám přijde hodně pikantní, je možné nahradit čtvrtinu octu bílým vínem. Bylinky nevyndávám, rozmixují se na jemno.
 

Hořčice v pěkné skleničce a patřičně vyfintěná může sloužit jako milý dárek k Vánocům. (a že už se blíží!)


(mimochodem větvička je z hlohu a u nás jsou všechny hlohy jedlé, tak hurá do nich :-) )

Krásný den.
Vaše M.

úterý 13. října 2015

Petrželová polévka s hlívou

Po delší době nás dostihly plískanice a nastal čas na teplou polévku. Nemáte zrovna zeleninový vývar nebo bujón? Nevadí, stačí svazek petrželové nati.

Na polévku potřebuji:

  •   2 velké petržele
  • zelenou nať z petržele
  • půlku růžičky brokolice
  • 200 g hlívy ústřičné
  • sůl, pepř, nové koření
  • olivový olej
  • 2 cibule
Cibuli si oloupu a nakrájím na drobno. Rozpálím v hrnci olej a smažím cibulku. Petržel očistím a nakrájím na kostičky, brokolici omyji a rozeberu na malé růžičky. Zeleninu přidám do hrnce k cibulce. Omyji hlívu a nakrájím na proužky. Až je zelenina osmahlá, přidám hlívu, osolím, opepřím a vhodím 3 kuličky nového koření. Nechám dusit pod pokličkou. 
Podušenou hlívu zaliji horkou vodou a přidám nať petržele, vařím dokud není zelenina a hlíva měkká (mám raději zeleninu na skus, ne úplně rozvařenou). 


Petrželová nať (kterou nemusíte moc šetřit) slouží místo zeleninového bujónu. Dodá polévce chuť. Vyzkoušejte :-)



                                                       
Na konci září jsme stihli ještě omrknou a na vlastní nohy vyzkoušet stezku bosou nohou ve Valticích. 

S trpaslíčkem vlastníme bosobotky, takže nám ani netáhlo na šlapky. Na české straně moc stanovišť není, ale v Rakousku se to rozjede. Můžete si projít chodníčky s kamínky, kůly a pískem, omrknout výhled z rozhledny, zkusit projít vodou, sklouznout se na super dlouhé skluzavce, procvičit paměť i předat své starosti a strasti balvanu uvnitř spirály. A když budete mít štěstí potkáte i nějakého tura ve zvířecí podobě.


Kolik nás je? Správně, čtyři, miminko se ukrývá v šátku. 




Mějte se krásně. 

Vaše M.

úterý 8. září 2015

Bylinný čaj na zánět prostaty

Dnešní příspěvek bude na první pohled pro muže, ovšem pouze na první. Pokud je v rodině nějaký problém, nejčastěji nemoc, tak ji řeší celá rodina a dotýká se všech. 

Zánět prostaty je velmi nepříjemný stav, hlavně pokud se překulí do chronického stavu. Velmi často se dá zaměnit se zánětem močových cest a diagnózu je nejlépe nechat na zkušeném urologovi. Pokud už víme co nám je, můžou nám pomoci bylinky. 

Co na čaj budeme potřebovat?

Na 100 g směs použijeme:

  • 40 g vrbovky malokvěté
  • 30 g zlatobýlu
  • 20 g květů vřesu
  • 10 g dobromysli obecné
  • používáme ve formě nálevu, pijeme 0,3 l 2-3x denně
Bylinky jsou samozřejmě ideální vlastnoručně sbírané. Můžeme do nich vložit prosbu o uzdravení. Pokud tu možnost nemáme, snažíme se sehnat kvalitní sypané bylinky. Hodně pěstovaných bylinek je v bio kvalitě, bylinky sbírané ve volné přírodě by měly být z neznečištěných lokalit. 
Dobrou zkušenost mám s internetovým obchodem prodejbylin, v kamenném obchodě kupuji většinou od Grešíka. 

Povíme si víc o konkrétních bylinkách obsažených v čaji. 
Vrbovka malokvětá

zdroj: herbar.org
O vrbovce se zmiňuje ve své knize rakouská bylinkářka Maria Treben. Vrbovek je více druhů a kromě dvou (velkokvěté a huňaté) mají léčivé účinky. Vrbovku můžete najít na vlhkých stanovištích v blízkosti řek i na vlhkých loukách. Dává přednost vyšším nadmořským výškám - od 300 do 2500 m n. m. Má malé načervenalé květy, které sedí na podlouhlém, úzkém semeníku, když ten pukne, vyletují z něj semena s bílým chmýřím.

„Onagraceae - Epilobium parviflorum-1“ od Hectonichus – Vlastní dílo. Licencováno pod CC BY-SA 3.0 via Wikimedia Commons - https://commons.wikimedia.org/wiki/File:Onagraceae_-_Epilobium_parviflorum-1.JPG#/media/File:Onagraceae_-_Epilobium_parviflorum-1.JPG
Bylina se používá především při zánětu prostaty, při chronickém prostatitismu a při stařeckém nezhoubném zbytnění prostaty. Připravuje se z ní především nálev. 
Janča a Zentrich doporučují kombinaci vrbovky a vrbky, na některé muže působí více vrbovka, na jiné vrbka. Maria Treben uvádí i protinádorové účinky, Janča a Zentrich jsou v tomhle směru více opatrní a považují vrbovku spíše za doplňkovou drogu.

Zlatobýl obecný (Celík zlatobýl)

Rostlina 80 cm až 1 metr vysoká, vyskytuje se ve světlých lesích. Z naší přírody postupně mizí a její příbuzné druhy (celík obrovský a celík kanadský) ji v jejích léčivých účincích nedokáží plně nahradit. 
Sbírá se květ a nať a to těsně před rozkvetením, nejlépe mezi druhou a čtvrtou hodinou odpolední, kdy má nejsilnější účinek (v jinou dobu je účinek až o 60% nižší!). 
Zlatobýl je bylinou především na onemocnění ledvin a poruch močového měchýře. Má odvodňující účinek a působí i na onemocnění prostaty. Ovlivňujě příznivě i citový život člověka. Při zklamání a jiné duševní zátěži bychom měli pít nálev ze zaltobýlu.

Podle Janči a Zentrycha působí desinfekčně, rozpouští kaménky, podporuje celkovou látkovou výměnu, tlumí krvácení v zažívacím ústrojí, odstraňuje deformaci ledvin. Může se používat i zevně na nehojící se rány, ekzémy, infikované rány. 
Podává se ve formě nálevu, lihovodného roztoku a dobrá je i mast na kožní problémy.

Vřes obecný


Vřes roste především na písečných a rašelinných půdách, vybírá si slunné stanoviště. Má 25 cm dlouhou lodyhu a starorůžové až fialové květy. 
Nejčastěji se sbírá nať, ale kvalitnější drogou je květ. Vřes je nedoceněnou, univerzálně působící bylinou. Je prvotřídním desinfekčním prostředkem močových cest, je vhodný i při zánětech pánvičky ledvinné i jako drtič močových kaménků. Uklidňuje, reguluje trávení a působí mírně protiprůjmově. Vylučuje z těla soli kyseliny močové, a je tak vhodný při revmatismu a dně. Lze jej využít jako protizánětlivý prostředek v trávicím ústrojí, močových cestách a především gynekologii. 

Vřes je vhodný i na dlouhodobé podávání, pro těhotné a kojící ženy a může se dát i malým dětem. Nemá žádné nežádoucí účinky.

Dobromysl obecná

Dobromysl je trvalka a dá se pěstovat dobře i na zahradě. Sbírá se kvetoucí nať po celé léto, nejlépe kolem poledne. 
Je to velmi univerzální droga s protikřečovými účinky. Hodí se k doplnění hořčíkové terapie při křečovitých stavech, včetně epilepsie. Prohlubuje sílu srdečního stahu a zlepšuje periferní a srdeční prokrvení. Dále tlumí křečovité břišní bolesti při zkaženém žaludku. Podávání je také velmi vhodné při silném zahlenění a při dráždivém, suchém kašli. 
Při delším pravidelném podávání působí jako antidepresivum a zlepšuje náladu. 
Používáme ve formě nálevů, do směsí, jako koření (oregano) nebo do alkoholových výrobků.

Droga nemá kontraindikace, ale dlouhodobé používání vyšších dávek se nedoporučuje pro možný výskyt hemoglobinu v moči. 

Doufám, že vám čaj pomůže a uleví.

Mějte se krásně a buďte zdraví
Vaše M.

Pozn. použila jsem knihy od Maria Treben (Moje léčivé rostliny) a Janči a Zentricha (Herbář léčivých rostlin)


středa 19. srpna 2015

Tapiokový pudink s ostružinami

Dnes si zkusíme trochu jiný pudink. Klasický pudink je z mléka, cukru a škrobového prášku, nejčastěji kukuřičného nebo bramborového. My vyměníme téměř všechny suroviny a dostaneme ve výsledku dezert pudinkové konzistence s výbornou chutí kokosového mléka a ostružin.

Co na tapiokový pudink potřebujeme? 
  • tapiokové perly (100 g)
  • sušenou třtinovou šťávu
  • kokosové mléko (600 ml)
  • ostružiny (dle chuti)

Tapiokové perly se získávají z kořene manioku, jsou bezlepkové a obsahují:
100g tapioky obsahuje přibližně 350 kalorií. Stejné množství dále obsahuje 88g sacharidů, 0,19g bílkovin, 0,02g tuku, 1mg hořčíku, 1,58mg železa a 0,1mg manganu. Tapioka je také přirozeným zdrojem omega-3 a omega-6 mastných kyselin. (zdroj ekokoza)

Perly se používají s potravinářském průmyslu (zavářky do polévek, nápoje, pudinky), škrob ve farmacii do léčiv, na prádlo a také jsem našla na ekokoze použití do koupele - návod zde.


Perly namočím do dvojnásobného množství vody na 6 hodin (nabotnají). Poté přidám kokosové mléko, sušenou třtinovou šťávu (její množství záleží na kyselosti ostružin) a vařím do zhoustnutí. Přidám ostružiny a ještě chvíli povařím. Naliji do mističek a nechám úplně vychladnout.



Nedávno jsem viděla dokumenty ohledně nakládání s odpady, v tomhle případě s plasty a starými textiliemi. Rozhodla jsem se na naší rodině udělat pokus. Nebudu měsíc kupovati nic, co je zabaleno do plastového obalu. Vypadá to jednoduše? Možná jen na první pohled.
Zkuste se projít po obchodě a vybrat věci bez obalu nebo balené v papíře. Pokud si chci nakoupit ovozel, musím si vzít papírové pytlíky s sebou, na vážené věci si beru svou uzavíratelnou krabičku, základní potraviny seženu v bezobalovém obchodě. Čokoládky a jiné balené pochutiny si nekoupím.

Pro někoho to může být krok zpátky, úmyslné se vyhýbání výdobytků současné civilizace (haha), ale pro mě jsou to kroky a krůčky vpřed. Protože návrat ke kořenům a omezení nadspotřeby je jediné možné řešení.

Držme si všichni palce. Mějte se krásně.

Vaše M.



pátek 26. června 2015

Banánové smoothie s datlemi

Poslední dobou dáváme přednost na snídani kaším. Hlavně pohanková je teď favoritem číslo jedna. Máme ji rádi s nepraženým kakaem, sirupem, klikvou, rozinkami a semínky (chia a sezamem). Občas se nám  zasteskne po raw snídani a dáme nějaké to smoothie. Tohle je hodně zdařilé :-)

Na vynikající smoothie potřebuji:
  • 2 banány
  • 4 předem namočené datle
  • lusk vanilky
  • mandlové mléko
Večer si namočím datle. Ráno sliji vodu a rozmixuji spolu s banány, vanilkou a mandlovým mlékem.



Miluji vanilku, kombinace s banánem a to celé oslazené datlemi je výborné.


Mějte se krásně.
Vaše M.

středa 3. června 2015

Rýže, červená qiunoa, ředkev a mangold

Dnes si dáme rychlovku plnou zeleniny, navíc bez lepku.

Potřebuji na ni:
  • rýži basmati
  • červenou quinou
  • ředkve - bílou a červenou
  • mladé listy mangoldu
  • dvě šalotky
  • bazalkové tofu
  • kadeřavou petržel
  • čerstvé bylinky: libeček, dobromysl
  • sůl, pepř
Rýži a quinou si uvařím zvlášť. Na pánvi rozehřeji olej a opražím šalotku. Přidám nakrájenou ředkev a mangold. Osolím a přidám bylinky, vmíchám uvařené pseudoobilniny ( :-) ). Nakonec přidám tofu a petrželku. Jídlo je rychlé a zelenina je udělaná jen na rychlo "na skus".

Semínka ředkve Laurin a Ostergruss rosa 2 jsou z ekologického zemědělství Bingerheimer saatgut. Laurin se mi zdá lepší, nežene tak brzo do květu a nedřevnatí. Není pálivá. 


Quinoa lze koupit klasická bílá, dále pak červená a černá. Barevné varianty jsou po uvaření více pevné. Neobsahuje lepek a je zdrojem všech plnohodnotných bílkovin. Od nákupu vás může odrazovat trochu vyšší cena (250 g stojí přes 80 Kč). Je třeba si uvědomit, že jí stačí do pokrmů malé množství a nutričně je pro nás více než zajímavá.


Jídlo je vhodné jako lehčí večeře nebo si jej můžete vzít na oběd do kanceláře. Určitě nebudete po něm unaveni a nehrozí padání hlavy do klávesnice. :-)




Mějte se krásně!
Vaše M.

sobota 30. května 2015

Jahodový nanuk

Konečně. Je to tady! Začínají dozrávat jahody!

Starší trpaslík pravidelně s košíčkem očesává naše tři záhonky (a záhonky veřejně přístupných zahrad) a dožaduje se jahodových nanuků.


Bylinková zahrada Valtice


Jahodový nanuk je v našem podání věc velmi jednoduchá, řekla bych až primitivní.

Potřebuji na něj jahody, kokosovou smetanu (nebo mléko), trochu sladidla (dala jsem agáve sirup, užijte dle vlastních preferencí a momentálního stavu zásob).
Vše vložím do mixéru a pořádně rozmixuji. Naplním do formiček a nechám alespoň dvě hodiny zamrazit. 


Do nanuků lze libovolně přidat meduňku nebo vanilku. Nezapomeňte, že v studeném stavu je sladká chuť míň výrazná, proto umixovanou směs oslaďte trochu víc, než jste zvyklí. 

A co mladší trpaslík? 

Ten si spokojeně spinká v houpadle. 

Mějte se moc krásně a užívejte teplých dnů.
Vaše M.

středa 20. května 2015

Vítáme tě Jeníčku!

Při úplňku, chvíli po půlnoci, ve znamení Býka se narodil náš druhý synek Jeníček. Věříme, že ti sudičky vložily do života jen pozitivní přání a pokud by jsi někdy na své cestě zavrávoral, jsme s tebou, jsme u tebe a moc tě milujeme. 




středa 15. dubna 2015

Domek pro čmeláky

Při návštěvě ZOO Hodonín nás s trpaslíkem zaujala budka pro čmeláky. Malý chce mít na zahradě svou mini ZOO a čmeláci mu prý ještě chybí.

Po brouzdání netem jsem usoudila, že je dost drahé budku kupovat hotovou a na výrobu od piky si netroufnu. Napsala jsem tedy opět panu Klapetkovi z budkajakodarek a objednala u něj stavebnici na míru. 

Natíral trpaslík a na finální stlučení byl pozván Páček. Budka se nám myslím povedla. Do vnitřní komůrky jsme vložili sušenou trávu a jemné piliny a zavěsili ji na strom na zahradu. 


Budka by měla být ve stínu až polostínu. Visí níž u stromu, ale jde u umístit na nějaký podstavec. Opatrně pak na mravence. Pod nohy podstavce se umisťují misky s olejem, aby mravenci nelezli do budky.

Objednali jsme rovnou i stavebnici pro ježky, ale ta na nás ještě čeká :-)

Mějte se krásně a užívejte jarního sluníčka.
Vaše M.

úterý 7. dubna 2015

Polentový nákyp s kopřivami

Většina republiky se potýká se sněhem, ovšem tady na jižní Moravě svědomitě sázíme a okopáváme zahrádky. I nějaké to sluníčko stačíme pochytat. 
Nejlépe mi na zahradě zatím rostou kopřivy a tak vyrážím s košíčkem a nůžkami na ten zelený "plevel" než mi úplně zvlčí a přeroste přes hlavu. 

O víkendu jsem zkoušela polentový nákyp. Na pokus č. 1 dopadl výborně. Ještě jedno varování, recept zkoušejte jen pokud máte dostatek domácích vajíček :-)

Na nákyp potřebuji:
  • 250 g polenty (instantní)
  • velkou mísu čerstvých kopřiv - vrchní špičky
  • hlívu ústřičnou
  • jednu větší cibuli
  • sůl, pepř, kmín
  • 7 domácích vajíček
  • kokosový tuk
  • lněné semínko na posyp pekáčku
Uvařím si 250 g polenty dle návodu na obale, vodu nezapomenu osolit. Hustou kaši přendám do větší mísy. Hlívu očistím a nakrájím na kousky. Nakrájím si cibulku na jemno a osmahnu ji na kokosovém tuku, přidám hlívu, sůl, pepř a kmín a dusím dokud není hlíva měkká. Smíchám ji s kaší a nechám vychladnout. Mezitím si vymažu pekáček kokosovým tukem a vysypu lněným semínkem. Kopřivy spařím vodou a pokrájím je, přidám k směsi. Zvlášť si rozklepnu vejce a rozmíchám. Opatrně vmíchám do směsi polenty, hub a kopřiv a vyklopím do pekáčku. Uhladím a můžu dát péct na 200°C po dobu 45 minut.


Nákyp je dobrý teplý i za studena. Množství kopřiv se nebojte, já jich tam dala opravdu hodně a výsledek je více než dobrý. 



Mějte se krásně.
Vaše M.

neděle 8. března 2015

Placentová deka

Za dva měsíce by mezi nás měl přijít druhý synek. Těšíme se na něho a chystáme pro něj pár drobností. 
Kromě látkových plenek, které jsem se tentokrát rozhodla kompletně našít, jsem objevila v jednom čísle pravého domácího časopisu článek o placentové dece.

Deka může být z libovolného materiálu a provedení. Důležitá je barva. Barva matčina lůna, kdy se prolíná červená, fialová až modrá. Líbí se mi sháčkované deky ze čtverců. Návod najdete zde. Je velmi srozumitelný a i pro začátečnice (jako jsem já) pochopitelný.


Vybrala jsem si silnější přízi a tak mi deka celkem rychle přibývala. Celkově jsem měla 20 čtverců. V návodu paní vyšlo 72 čtverců.


Podle studií miminka dávají přednost barvám, které znají. Naopak nemají rádi hnědou, zelenou a bledé barvy. Ať věříte studiím nebo ne, logiku to má a aspoň mám dobrý pocit, že jsem pro miminko něco vyrobila a snad se bude cítit dobře.

Mějte se krásně a užijte si neděli.
Vaše M.


pátek 6. března 2015

Jablečný dortík

Nedávno nás v neděli honila mlsná a ve sklepě už máme jen uskladněné jablka. Našla jsem ještě datle, kokos a zbytek ořechů a dortík byl na světě.

Na dortík potřebuji:
  • jablka 
  • agar
  • koření: celá skořice, celý křebíček
  • med/sirup
  • kokos
  • namočené datle
  • vlašské ořechy
Nejprve očistím jablka od jadřince a nakrájím je i se slupkou na kostičky. Dám dusit s trochou vody a kořením. Z měkkých jablek vyjmu koření a rozmixuji. Přidám agar podle návodu a vařím do rozpuštění. Nechám chvíli zchládnout a podle chuti dosladím medem nebo sirupem.

Z datlí sliji vodu a umixuji je s kokosem a ořechy. Suroviny jsou ve stejném poměru. Směs natlačím do formy a naliji na ni zchládlé jablka. Posypu kokosem. 


Dort je velmi jednoduchý, zdravý a dá se s ním pohrát. V létě jdou jablka nahradit čerstvým ovocem - nejlépe jahodami, jostou, borůvkami. Co vám zahrada dá. Korpus je naprosto variabilní :-)


Mějte se krásně.

Vaše M.