Oknem fouká do stavení.
"Přišla jsem k vám pro krmení,
venku už nic neroste.
Pomozte mi, pomozte!"
Je vám říkanka povědomá? Je z knížky Jak zvířátka našla domov (Dagmar Hilarová). Se zvířátky to dopadlo nakonec dobře. Našli chaloupku a dědeček s babičkou je vzali dovnitř a postarali se o ně.
Ale není úplně pravda, že nic neroste, pokud jste zaseli v srpnu polníček, tak si právě teď užíváte sklizně.
Polníček je odolný salát a lze ho sklízet i v zimě. Ve velkých mrazech je lepší polníček na záhoně zakrýt, aby nezastavil růst. Obsahuje hodně vitamínu C, železa, hořčíku, draslíku, vápníku a samozřejmě kyseliny listové. Polníček nijak tepelně neupravujeme a je ideální do směsi salátů nebo teplých salátů s obilninami, brambory a zeleninou. Připravila jsem pro vás bulgurový salát s polníčkem.
Na salát potřebuji:
- 250 g bulguru
- polníček
- mladou pampelišku list
- petrželku kudrnku
- sůl, pepř, mletý koriandr
- olivový olej
- dýňová semínka
- čerstvou majoránku
Uvařím si bulgur (bulgur dám do hrnce a zaliji vodou, cca 2 cm nad bulgur, osolím, vařím bez míchání do vypaření vody). Do bulguru přidám olivový olej, čerstvě mletý pepř a koriandr. Vmíchám umytý polníček, pampeliškový list a dýňové semínka. Ochutím čerstvou majoránkou. Pokud jste pěstovali majoránku doma nebo na zahradě víte, že chuť čerstvé je nesrovnatelně lepší než sušené drti z obchodu. Majoránka je jednoletá bylina a lze ji pěstovat i doma za oknem.
Vaše M.
Žádné komentáře:
Okomentovat