Vypracuji tofu těsto z dvojité dávky. Nechám ho zakryté mísou hodinu odležet. Uvařím si den předem namočené fazole v tlakovém hrnci. Nakrájím šalotku a osmahnu ji na oleji. Přidám fazole, chilli pastu, osolím a opepřím. Lehce rozmačkám vidličkou.
Těsto vyválím a tvořítkem na šátečky vykrojím kolečka. Kolečko vložím do tvořítka, na střed dám větší lžičku směsi a přimáčknu.
Tvořítko na šátečky.
Povrch potřu vodou a posypu černým sezamem.
Peču na 180°C do zezlátnutí.
Šátečky jsou pikantní, ideální jako svačinka nebo příloha k salátu.
Koupila jsem si balík topinambur z dynovysvet.cz. Celkem 5 kg. Část jsem použila na vaření a větší částí jsem osázela zahradu. Příští rok se těším na bohatou sklizeň.
Vybrala jsem si jednoduchý recept.
Na zapékané topinambury potřebuji:
1 kg topinambur
saturejku
150 g sýru parmazánového typu (dala jsem Vrchár)
Topinambury odrhnu kartáčkem a dám je celé vařit do osolené vody. Pozor na rozvaření! Po vychlazení oloupu a nakrájím na kolečka. Zapékací misku vyložím papírem, pokladu topinambury, přidám čerstvou saturejku a hojně zasypu sýrem. Dám zapékat na 200°C do zezlátnutí sýra.
Topinambury nebo také židovské brambory.
Rostlina dosahuje výšky 1,5-3 m. Silně zplaňuje. Tvoří hlízy 4-7 kg na 1m2. Hlízy neobsahují škrob a jsou vhodné pro diabetiky. Obsahují inulín, železo, křemík, draslík a vitamín C. Je dobré vařit je se saturejkou, mají lehce nadýmavé účinky :-)
Kyselo je trochu ošidné, ne že by bylo složité na přípravu, ale každý ho dělá trochu jinak a jak jsem zjistila, tak na internetu se o tom vedou celkem boje.
Já dělám jednoduchou variantu. Bez míchaných vajec a bez brambor. Chutná mi na něm výrazná chlebová nakyslá chuť. Pokud nemáte a sháníte kvásek zkuste kváskovou mapu. Na kyselo potřebuji:
žitný aktivní kvásek - 200 ml
vodu
20 g sušených hub
sůl, pepř
kmín
2 cibule
olej
Houby namočím den předem. Druhý den uvařím do měkka. Na oleji v hrnci rozpálím cibulku. Smažím dozlatova. Přidám houby i s vodou, sůl, kmín a kvásek zředěný vodou. Nechám povařit a podávám.
Tento víkend si uvaříme jednoduchá česká (většinou i z českých surovin :-) ) jídla. Žádné vepřo-knedlo-zelo. Základní jídla za pomocí několika surovin: hrách, cibule, žitný kvásek. Na hrachovou kaši potřebuji:
uvařený hrách
2 šalotky
lžíci kokosového oleje (nebo jiný kvalitní olej)
sůl, pepř, kmín, koriandr
lžičku octa (nebo umeocet)
Na oleji osmahnu cibulku, přidám hrách i s částí vody a koření. Vařím 15 minut. Šťouchadlem na brambory proženu hrách a na konec ochutím octem.
olivový olej (může být jiný - ořechový, slunečnicový, dýňový, ...)
2 stroužky česneku
na jemno nakrájená cibule (červená, šalotka)
Zadělám chlebové těsto z poloviční dávky. Na konci přidám jen minimum vody, tak aby bylo pevné a dobře se mi dělaly placky. Placky zformuji v rukách a kladu na plech s pečícím papírem. Do misky dám olej a propasíruji do něj stroužky česneku. Promíchám a mašlovačkou potřu placky. Přidám cibulku a peču na 200°C 20 minut. Hlídám.
Asi před rokem mi umřel kvásek (buď mu věčná sláva). Přes zimu jsem se několikrát pokoušela zadělat na nový kvásek, ale nula od nuly pojde. Až kvásek z jablek se mi podařil. Tady je recept:
Na kvásek z jablek potřebuji:
2 jablka i se slupkou
300 ml převařené vody
500 g žitné mouky
1 lžíci medu
Jablka nakrájím na kousky a vložím do zavařovací sklenice. Zaliji vlažnou vodou a přimíchám med. Zakryji ubrouskem a nechám 5 dní kvasit.
Po uplynulé době sliji vodu a jablka vyhodím. Jablečnou vodu smíchám s 200 g mouky a nechám dalších 12 hodin zakryté kvasit. V dalších krocích přidávám vždy 100 g mouky a vlažnou vodu (tak aby kvásek měl konzistenci řidšího těsta). Opakuji třikrát vždy po 24 hodinách.
Po třetím přidání a nechání 24 zrát se může zadělat na chleba.
První dva chleby byly dost tuhé. Pak se kvásek "zajel" a chleby jsou jedna radost.
Teď peču chleba podle tohoto receptu:
200 g kvasu
375 g žitné mouky
550 ml vlažné vody
Vše smíchám ve velké míse a nechám do druhého dne. Druhý den si odložím 200 g těsta do čisté skleničky. Dám do lednice na příští chleba.
Do zbytku přidám:
500 g mouky (špaldové, pšeničné, žitné)
25 g soli
15 g kmínu
30-70 g semínek (dle chuti)
vlažnou vodu - cca 200 ml
Vodu dám až na konec a řídím se konzistencí. Těsto dělám řidší. Nejde do ošatky, kyne v míse a peču ho ve formě.
Peču na 250°C. Těsto ještě před pečením pokropím vodou. Délka pečení je 45 minut.
Zkoušela jsem i celožitný a s přídavkem žaludové mouky. Vypadal jak ty obarvené chleby z pekárny a nakynul krásně.
Dnes 1.11. je Světový den veganství. Ustanovil se od roku 1994 na počest 50. letému výročí založení britské Vegan Society.
Bylo by milé zamyslet se nad stanoviskem veganů. Bez nadávek, vyhrocených emocí a osočování jak z jedné, tak z druhé skupiny. Každý musí k nějakému životnímu postoji dojít, ale nenajde ho na internetu (hlavně ne na sociálních sítích). Pokud to tak člověk necítí, uvnitř a s pokorou, je to jen póza, chvilkové ovlivnění nebo nejistota sama sebou.
Po počest Světového dne si uvaříme cizrnovo květákovou omáčku s rýží.
Na omáčku potřebuji:
uvařenou cizrnu + vodu z vaření
1/3 květáku
2 cibule
3 česneky
2 cm zázvoru
1 lžíce oleje
sůl, pepř
kurkumu
mletý koriandr
2 lžíce tahiny
Příloha:
celozrnná jasmínová rýže
mořská sůl
řasa Hijiky
Dopředu si uvařím cizrnu. Nesolím ji, jen přidám saturejku. Cibulku, česnek a zázvor si nakrájím na drobno. Na oleji osmahnu cibulku, česnek a zázvor. Přidám růžičky omytého květáku a podliji trochou vody z cizrny. Osolím, opepřím a přidám koření. Až je květák měkký, přisypu cizrnu a dochutím tahiny. Směs trochu prošťouchám šťouchadlem na brambory.
Podávám s jasmínovou celozrnnou rýží, kterou jsem vařila spolu s řasou hijiky.