Lněné semínko se často ve stravě opomíjí, přitom má vyvážený poměr omega 3 a omega 6 mastných kyselin. A jak víme, obsah omega 3 mastných kyselin je ve stravě nedostatek. Většina rostlinných olejů obsahuje především omega 6 mastné kyseliny. Ideální poměr je 1:1, lidé nemocní rakovinou a úbytkem kostní dřeně by měli přijímat omega 3 mastných kyselin víc.
Lněné semínko je ve své původní formě nestravitelné. Ideální je ho namočit nebo rozmixovat. Pozor rozmixované rychle žlukne a musí se co nejdříve zpracovat. Lněný olej se doporučuje jako lék na rakovinu. Zde také platí, že funguje pouze nezoxidovaný, tzn. uchovávat v lednici a kupovat ideálně menší množství, abyste stihli olej spotřebovat. Pro zdravé lidi ho stačí kávová lžička jednou za 3 dny. Nemocní by ho měli užívat denně.
Těhotenství je většinou spojené i se zažívacími neduhy, a tak zařazení lněného semínka je téměř povinností :-)
Na výborné lněné krekry potřebuji:
- 300 g lněného semínka (použila jsem zlaté)
- 100 g sušených rajčat
- špetka soli
- 1 cibule
- 3 stroužky česneku
Sušená rajčata jsem také namočila a vodu vylila. Půlku semínek s rajčaty, cibulkou a česnekem jsem rozmixovala. Přidala jsem nepomixovanou půlku semínek a špetku soli. Hmotu jsem rozprostřela na pečící papír na dva plechy a sušila jsem na 100°C.
Zkoušela jsem i na míň stupňů, ale moje trouba to moc nezvládá.
Až jde placka odlepit z papíru, nakrájím na čtverečky a ještě dosuším do křupava. Krekry vydrží dlouho a můžete je jen tak uzobávat.
Přeji vám krásnou neděli.
Vaše M.
Tohle mě docela zaujalo. Lněné semínko máme doma jako lék, jenže za tímto účelem se ho využije jen naprosté minimum a tak si ten pytlíček jen tak stojí a stárne. Určitě recept ozkouším, zvlášť když jsou tam sušená rajčata, kterých jsem si letos nasušil opravdu hodně :)
OdpovědětVymazatJsem ráda, že Vás recept potěšil. Jestli budete mít chuť, dejte vědět jak krekry dopadly :-) Krásný den a nastávající víkend. Magda
OdpovědětVymazat