neděle 27. července 2014

Recenze knihy Nejlepší ovocná, zeleninová a bylinková Smoothies

Dnes bych vám chtěla podrobněji představit knihu od Siegrid Hirsch, Nejlepší ovocná, zeleninová a bylinková smoothies.

Knihu vydalo nakladatelství DONA a můžete ji sehnat na internetu za 261 Kč.


Z obsahu je patrné, že prvních 30 stránek patří úvodu do výroby smoothie. Autorka zde zdůrazňuje, proč je zařazení zelených planých rostlin a květů do našeho jídelníčku žádoucí a více než vhodné.


Úvodní slovo je pro mě naprosto logické a pochopitelné. Snaha využít všeho, co nám příroda dala, včetně zelených natí běžně pěstované zeleniny. Můžeme využít zelené části mrkve, pastináku, ředkviček, řepy, byliny (kopřivy, meduňku, mátu, řebříček, popenec, pampelišky), mladé výhonky břízy, jabloní ....




Zelené části je nutné pořádně rozmělnit, aby užitek z nich byl co nejvyšší. Jde to buď důkladným žvýkáním a rozmělněním mezi zuby nebo za pomoci využití výkonného mixéru. 


 Najdete zde i obsahy cenných látek v ovoci a zelenině.



Ne všechno je vhodné do smoothie. Například nezralá rajčata nebo lilek, který bez tepelné úpravy není chutný a ne zcela zralý obsahuje solanin.


V poslední řadě je to přehled planých rostlin a zeleniny vhodné do smoothie.


Ukáži vám 3 recepty z knihy. Ostružiny s řebříčkem, jahody s pórkem a jahody s denivkami. 

      



Všechny recepty v knize kombinují květy nebo bylinky s nám známými a pěstovanými plody a zeleninou. Ne všechno si umím představit. Například květák s jablky nebo kyselé zelí s jablky a hroznovým vínem jsou pro mě trochu zvláštní. Ale je třeba se toho nebát a nevšední kombinace nás možná mile překvapí.

Vybrala jsem si pro vás smoothie z borůvek, třapatky nachové a brutnáku:


Na jedno smoothie potřebuji okvětní lístky třapatky, okvětní lístky brutnáku a 50 g borůvek. Umixuji s šálkem vody.


V návodu se píše, že 50 g borůvek je maximální množství na den pro jednoho člověka. Platí to ovšem pro lesní borůvky. Mimochodem, pokud použijete zmražené borůvky, smoothie bude více našlehané :-)


Užijte si krásnou neděli.

Vaše M.

pátek 18. července 2014

Jednoho dne se Bůh zeptal Sv. Františka

Aneb vtip z 6/2014 čísla Pravého domácího časopisu:

Bůh: Franto, ty víš všechno o zahradách a přírodě, co se to děje tam dole v USA? Co se to stalo pampeliškám, fialkám, sedmikráskám a těm dalším věcem, které jsem před lety vysázel? Měl jsem perfektní bezúdržbovej zahradní plán. Ty rostliny rostly v jakékoliv půdě, vydržely sucho a hojně se samy množily. Nektar z dlouhotrvajících květů přitahoval motýly, včely a hejna zpěvných ptáků. Očekával jsem tedy, že už uvidím krásné zahrady plné barev a květů. Ale všechno co vidím, jsou zelené fleky ...
Sv. František: To všechno ten kmen, který se tam usadil, Pane. Říkají si Příměšťáci. Začali říkat tvým květinám "plevel", ze všech sil je hubí a nahrazují trávou.
Bůh: Trávou? Ale to je tak nudné! Není to barevné. Nepřitahuje to včely, motýly ani ptáky, jenom ponravy a žížaly. Je to citlivé na teplotní změny. Chtějí tihle Příměšťáci opravdu, aby tam rostla tráva? 
Sv. František: Očividně, Pane. Podstupují při jejím pěstování velké utrpení. Začnou každé jaro hnojit a hubí všechny ostatní rostliny, které se v trávníku objeví. 
Bůh: Jarní deště a teplé počasí pravděpodobně způsobuje, že tráva roste opravdu rychle. To musí být Příměšťáci opravdu šťastní. 
Sv. František: Vypadá to, že ne, Pane. Jakmile trochu povyroste, sekají ji někdy i dvakrát do týdne. 
Bůh: Oni ji sekají? Suší ji jako seno? 
Sv. František: Nikoliv, Pane. Většina z nich ji hrabe a dává do pytlů.
Bůh:Do pytlů? Proč? Je to cenné? Prodávají to? 
Sv. František: Ne, Pane, právě naopak. Platí za odvoz. 
Bůh: Tak počkej chvilku: Oni to hnojí, aby to rostlo, a když to roste, tak to sekají a platí za to, aby se toho zbavili? 
Sv. František: Ano, Pane. 
Bůh:Tihle Příměšťáci musí cítit velkou úlevu v létě, když vypínáme déšť a zapínáme horko. To dozajista zpomalí růst trávy a ušetří jim to hodně práce. 
Sv. František: Tomu nebudete věřit, Pane! Když tráva přestane růst, tak rychle vytáhnou hadice a platí ještě více peněz za zalévání, aby mohli pokračovat v sekání a odvážení. 
Bůh: Děsnej nesmysl! Alespoň že si nechali nějaké stromy. To bylo ode mne geniální, musím se pochválit. Stromům narostou na jaře listy pro krásu a letní stín. Na podzim opadají a vytvoří přirozenou pokrývku, aby zadržely vláhu v půdě a chránily tak stromy a keře. Navíc se rozloží na kompost, aby obohatily půdu. Je to přirozený cyklus života. 
Sv. František: Raději si sedněte, Pane. Místo toho je Příměšťáci hrabou na velké hromady a platí za jejich odvoz. 
Bůh: To není možné!! A co dělají, aby chránili kořeny stromů a keřů před mrazem a aby udrželi půdu vlhkou a nespečenou?
Sv. František:Po tom, co vyhodí listy, kupují něco v igelitových pytlích, co se nazývá mulč. Přivážejí to domů a rozsypávají na místo listů.
Bůh: A odkud tento mulč berou? 
Sv. František: Oni kácí stromy a rozemelou je, aby tento mulč vyrobili.
Bůh: Dóóóst! Už na to raději nechci myslet. Svatá Kateřino, ty máš na starosti kulturu. Jaký film je na programu dnes večer? 
Sv. Kateřina: "Blbý a blbější", Pane. Je to opravdu hloupý film o...
Bůh: To je OK, klidně to pusť. Myslím, že jsem o tom už slyšel od Františka. 


Broskvové smoothie

Včera jsem si půjčila v knihovně knížku Nejlepší ovocná, zeleninová a bylinková smoothies od Siegrid Hirsch. Jedná se o autorku Knihy osvědčených bylinkových receptů, kterou vlastním a vřele doporučuji.

Smoothie je v současnosti populární, dá se udělat s dobrým mixérem doma a na různých místech jsou stánky, které nabízí čerstvé smoothie jako rychlou energii a osvěžení při cestě.

Paní Siegrid Hirsch fandí planým rostlinám a s chutí je kombinuje s nepřeberným množstvím ovoce a zeleniny. Knížkou se teprve prokousávám a nejzajímavější inspirace si nechám na zvláštní článek. 

Dnes vám chci ukázat moji snídani. Oproti Siegrid je to slabota, ale začít se někde musí. 

Použila jsem:
  • broskve
  • nať z červené řepy
  • mladý mangold 
  • červenou lebedu zahradní
  • konopné mléko
Vše do hladka promixovat a vypít :-)





Mějte krásný den.
Vaše M.

čtvrtek 17. července 2014

Cuketa s pickles

Pickles si dávám většinou na podzim a v zimě. Ale měla jsem chuť na něco kyselkavého a spojení pickles a neutrální cukety je dobré řešení.

Potřebuji:

  • 1 díl pickles (zelí, mrkev, cibule)
  • 1 díl nastrouhané cukety
  • sezamové semínka
  • nakrájená červená paprika
  • nori řasa nepražená na posyp
Postup je klasicky velmi jednoduchý. Cuketu nastrouhám, smíchám s pickles a nakrájenou červenou paprikou. 
Posupu sezamem a nori řasou a voilá osvěžující salát je na světě. 



Mějte se krásně. Vaše M.